Utworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców Gminy Wschowa, którzy potrzebują wsparcia w związku ze swoimi niepełnosprawnościami. Od lat mieszkańcy szukają pomocy między innymi w tego typu placówce we Włoszakowicach, ponieważ w powiecie wschowskim brakowało takiego ośrodka.
- Zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Siedlnicy przygotowujemy miejsce dla 35 osób z zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnymi intelektualnie oraz osób ze spektrum autyzmu i niepełnosprawnościami sprzężonymi – mówi dyrektor Biura Oświaty i Spraw Społecznych Anna Wiśniewska. – Wniosek Gminy Wschowa przeprowadziły badania, w formie anonimowych ankiet, oraz wywiady środowiskowe prowadzone przez pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej. Potrzeby w zakresie wsparcia osób niepełnosprawnych są duże, a tego typu placówka będzie wsparciem nie tylko dla osób niepełnosprawnych, ale także ich rodzin.
Pierwszy etap prac uzyskał dofinansowanie w ubiegłym roku, a prace przy jego realizacji zakończyły się w grudniu. Zgodnie z założeniami drugi etap przystosowania budynku po byłej szkole zostanie zrealizowany do końca tego roku, a placówka rozpocznie swoją działalność od stycznia przyszłego roku. W ramach tegorocznych prac wykonane zostaną między innymi wymiana pokrycia dachowego wraz z obróbkami blacharskimi; wykonanie izolacji cieplnej i akustycznej stropu; dostosowanie budynku dla osób niepełnosprawnych poprzez wymianę posadzek na gruncie, montaż podnośnika dla niepełnosprawnych, przebudowę schodów wejściowych wraz z wybudowaniem rampy dla niepełnosprawnych; docieplenie ścian; wykonanie prac tynkarskich i malarskich; instalacje sanitarne i elektryczne.
- Bardzo cieszę się, że udało nam się pozyskać łącznie ponad 2 500 000 zł na gruntowną przebudowę budynku po byłej szkole w Siedlnicy i nadanie temu obiektowi nowych funkcji. To realizacja obietnicy jaką złożyliśmy mieszkańcom wsi, kiedy podejmowaliśmy trudne decyzje o likwidacji szkoły. Dzisiaj mamy pewność, że ten budynek nie będzie kolejnym pustostanem, tylko nowoczesnym punktem pomocy osobom niepełnosprawnym – mówi burmistrz Konrad Antkowiak. – Patrząc na zakres działania tego typu placówek myślę, że będzie to także miejsce wielu ciekawych inicjatyw integrujących osoby niepełnosprawne z mieszkańcami. Jestem przekonany, że dobra współpraca gminy, ŚDS oraz sołectwa z panią sołtys Agnieszką Nachaj na czele będzie zauważalna i przyniesie wiele korzyści zarówno objętym opieką osobom niepełnosprawnym jak i społeczności Siedlnicy.
Środki pozyskane przez Gminę Wschowa na zadanie utworzenia ośrodka wsparcia typu Środowiskowy Dom Samopomocy w Siedlnicy pochodzą ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach rozwój sieci ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
(UMiG Wschowa)